Diagnostyka

Zapisać się na wizytę

Diagnostyka
Pantomogram
Diagnostyka
RTG punktowe

Więcej o usłudze

Diagnostyka stomatologiczna

Zanim rozpoczniemy leczenie stomatologiczne konieczne jest zdiagnozowanie problemów. Nasi stomatolodzy korzystają z nowoczesnych metod i narzędzi badań, ponieważ najważniejsze jest dla nas kompleksowe podejście. Posiadamy własny gabinet diagnostyczny z tomografem komputerowym oraz urządzeniem rentgenowskim. To daje naszym lekarzom możliwość uzyskania całościowego obrazu sytuacji.

 

Czym jest diagnostyka stomatologiczna?

Chyba wszyscy zgodzimy się, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Takie podejście pozwala nam uniknąć wielu nieprzyjemności, stresu oraz niepotrzebnych kosztów. Zaniedbanie jednego problemu w organizmie, np. zęba, może powodować niepożądane skutki w innych narządach, np. nerkach, układzie pokarmowym, etc. Do wykrycia tych wszystkich nieprawidłowości potrzebna jest dobra diagnostyka. Ponadto, odpowiednio częste kontrole dentystyczne zwiększają skuteczność działań profilaktycznych. Nasi dentyści traktują indywidualnie każdego pacjenta i przygotowują indywidualne plany leczenia. To pozwala zachować zdrowe zęby jak najdłużej.

Zalecamy kontrolną wizytę u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Częste wizyty diagnostyczne to szansa na wczesne wykrycie problemu, a także czas na wykonywanie zabiegów profilaktycznych, takich jak usunięcie kamienia czy fluoryzacja.

 

Jak wygląda diagnostyka stomatologiczna podczas wizyty kontrolnej?

Zdarza się, że pacjenci unikają częstych wizyt u lekarzy, ponieważ boją się oczekiwania w kolejkach. Spokojnie — na wizyty diagnostyczne nie musisz czekać długo, a sama kontrola przebiega bardzo sprawnie. Stomatolog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, a następnie przechodzi do przeglądu uzębienia przy pomocy lusterka oraz zgłębnika. Nasi specjaliści sprawdzają nie tylko stan zębów, ale także dziąseł, błony śluzowej czy żuchwy. Następnie lekarz przekazuje pacjentowi informacje na temat każdego zęba.

Owszem, zdarza się, że dentysta zaobserwuje niepokojące go zmiany, których nie jest w stanie zdiagnozować zewnętrznie,. Wtedy zlecamy naszym pacjentom dodatkowe badania radiologiczne, które wykonujemy na miejscu w Astra Dent. Dzięki nim możliwe jest sprawdzenie wewnętrznej struktury zęba, przestrzeni międzyzębowych i korzeni.

Jakie badania radiologiczne są stosowane w stomatologii?

Współczesna diagnostyka rentgenowska jest w pełni bezpieczna. W klinice Astra Dent korzystamy z najnowocześniejszych urządzeń do badań radiologicznych.  Najczęstszymi badaniami radiologicznymi wykonywanymi przez specjalistów Astra Dent są: 

  • Tomografia komputerowa zębów – jest to kompleksowy obraz 3D całej szczęki oraz żuchwy. Stomatolog może dostrzec znacznie więcej szczegółów, niż w przypadku zdjęcia panoramicznego czy pantomogramu. Wykorzystywane w leczeniu ortodontycznym, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji.
  • Pantomogram – jest to zdjęcie RTG całego uzębienia. Obraz ten pozwala na diagnozę chorób i stanu zębów oraz przyzębia. Znajduje on zastosowanie przede wszystkim w ortodoncji i implantologii, a także w chirurgii stomatologicznej.
  • Zdjęcie okołowierzchołkowe (punktowe) – jest to zdjęcie RTG pojedynczych zębów. Dzięki niemu uzyskujemy bardzo dokładny wgląd w strukturę zęba, możemy wykryć obecność próchnicy, wszelkich zmian lub stanów zapalnych czy ustalić budowę korzeni i kanałów
  • Cefalometria (zdjęcie panoramiczne) – jest to zdjęcie RTG boczne czaszki wykonywane przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.

Lekarz dobiera metodę badań po diagnostyce wstępnej. Warto dodać, że tomografia komputerowa czy zdjęcie RTG to podstawowe źródło diagnostyczne dla specjalistów wielu dziedzin stomatologicznych.

 

0

minuta spacerem od metra Świętokrzyska

0

najnowocześniejszy sprzęt do diagnostyki i leczenia

0

i więcej usług zebranych w jednym miejscu dla Ciebie

0

lat doświadczenia na rynku stomatologicznym

Zapisz się na konsultację już teraz!
Umów wizytę