RTG punktowe

Zapisać się na wizytę

RTG punktowe
RTG zęba – celowane

Więcej o usłudze

RTG punktowe zęba

RTG punktowe zęba to jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych, jakie stosujemy w Astra Dent. W odróżnieniu od bardziej popularnego pantomogramu, RTG punktowe służy do oceny kondycji konkretnego zęba. Wszystkie djęcia rentgenowskie wykonujemy w naszym gabinecie stomatologicznym.

Kiedy należy wykonać rentgenowskie zdjęcie punktowe zęba?

Prześwietlenie punktowe znajduje szerokie zastosowanie w stomatologii, ortodoncji, endodoncji czy chirurgii. Stosujemy je przede wszystkim w przypadku leczenia kanałowego. Pozwala na bardzo dokładną ocenę kondycji kanałów korzenia zęba oraz pozostałych tkanek znajdujących się poniżej linii dziąsła.

RTG punktowe zęba wykonujemy kilkukrotnie na różnych etapach leczenia kanałowego. Na jego podstawie ocenić skuteczność przeprowadzonego leczenia. Oprócz tego RTG punktowe zęba wykorzystuje się między innymi:

  • przy leczeniu stanów zapalnych,
  • przed planowaną ekstrakcją zębów,
  • przy leczeniu próchnicy,
  • przed wszczepieniem implantów. 

Jakie są rodzaje RTG punktowego zęba i jak przebiega ich wykonanie?

RTG punktowe zęba jest badaniem wewnątrzustnym. Na zdjęciu tego rodzaju widać z reguły 3-4 zęby wraz z ich tkankami, koronami, korzeniami i zębodołami. Istnieje kilka rodzajów zdjęć punktowych:

  • Wewnątrzustne-przylegające – sprawdza się ono w szczególności w przypadku diagnozy zębów nadliczbowych, zatrzymanych, nowotworów lub torbieli.
  • Wewnątrzustne-zgryzowe – pozwala na ocenę zębów, zmian okołowierzchołkowych i korzeni z innej perspektywy niż na zdjęciu wewnątrzustnym-przylegającym, co jest przydatne w przypadku zębów zatrzymanych.
  • Wewnątrzustne skrzydłowo-zgryzowe – stosuje się je w przypadku ubytków próchnicowych lub do oceny wypełnień na powierzchniach stycznych zębów.

RTG punktowe zęba jest zabiegiem szybkim, bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym. Przed wykonaniem zdjęcia RTG nasi pacjenci muszą jedynie zdjąć wszystkie metalowe przedmioty, które znajdują się w okolicach twarzy i założyć specjalny fartuch ochronny. RTG punktowe zęba przeprowadza się za pomocą kliszy rentegnowskiej, którą umieszcza się w jamie ustnej pacjenta. Wyniki otrzymujemy niemalże od razu. Jest to bardzo wygodne, ponieważ możemy wykonać zdjęcie w trakcie wizyty konsultacyjnej.

0

minuta spacerem od metra Świętokrzyska

0

nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia

0

i więcej usług zebranych w jednym miejscu dla Ciebie

0

lat doświadczenia na rynku stomatologicznym

Zapisz się na konsultację już teraz!
Umów wizytę