Pantomogram

Zapisać się na wizytę

Pantomogram
Pantomogram

Więcej o usłudze

Pantomogram

Każdy z nas co najmniej raz w życiu musi wykonać pantomogram. Jest to panoramiczne zdjęcie rentgenowskie zębów, szczęki, żuchwy, zatok szczękowych oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Narzędzie to umożliwia naszym stomatologom wykonywanie wysoce skomplikowanych zabiegów. Badanie jest bezbolesne i trwa dosłownie kilkanaście sekund. Możemy je wykonać podczas wizyty w naszej pracowni rentgenowskiej. Przyśpiesza to planowanie leczenia oraz umożliwia naszym lekarzom postawienie diagnozy niemalże natychmiastowo.

Kiedy należy wykonać pantomogram? 

Każda gałąź stomatologii korzysta ze zdjeć RTG uzębienia. Najczęściej kierujemy naszych pacjentów na  zdjęcie pantomograficzne, jeśli:

  • konieczne jest wykonanie ekstrakcji zębów stałych, mlecznych oraz ósemek, 
  • na uzębieniu występuje rozległa próchnica,
  • pacjent przygotowuje się do leczenia ortodontycznego – w trakcie jego trwania pantomogram jest wykonywany kilkukrotnie, 
  • planowane jest założenie implantów, 
  • pacjent boryka się z chorobami przyzębia, 
  • wystąpił uraz szczęki.

Czy wykonywanie pantomogramu jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?

Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego uzębienia jest szybkie i bezpieczne. Owszem, podczas zabiegu jest emitowana niewielka dawka promieniowania, ale jest ona zdecydowanie niższa niż w przypadku zdjęć rentgenowskich innych narządów. Na badanie najczęściej kierujemy naszych pacjentów podczas wizyt kontrolnych lub specjalistycznuch, jednak zalecamy profilaktyczne wykonywanie pantomogramu co ok. 2 lata w celu zdiagnozowania ewentualnych zmian, które są niewidoczne dla stomatologa i nieodczuwalne dla pacjenta.

W Astra Dent wykonujemy również zdjęcie pantomograficzne u dzieci. Jest ono robione znacznie rzadziej, ale jest tak samo bezpieczne.

Jak wygląda badanie RTG uzębienia?

Pantomogram jest wykonywany w naszej nowoczesnej pracowni rentgenowskiej. Przed zrobieniem zdjęcia pacjent musi jedynie zdjąć metalowe przedmioty z okolic twarzy, zwłaszcza biżuterię i ozdoby na włosach. Następnie otrzymuje specjalną kamizelkę ochronną. Podczas badania pacjent przytrzymuje w zębach specjalną nakładkę, a głowę i czoło opiera w przeznaczonych do tego miejscach. W trakcie zabiegu należy stać nieruchomo. 

0

minuta spacerem od metra Świętokrzyska

0

nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia

0

i więcej usług zebranych w jednym miejscu dla Ciebie

0

lat doświadczenia na rynku stomatologicznym

Zapisz się na konsultację już teraz!
Umów wizytę