minuta spacerem od metra Świętokrzyska
Wypełnienia
Umów wizytęLeczenie stomatologiczne w Warszawie
Nasze ceny
Wypełnienia | |
Badanie lekarskie stomatologiczne
100 zł
20 zł
60 zł
500 zł
650 zł
550 zł
100 zł
75 zł
1300 zł
10 zł
|
Więcej informacji o kierunku
Wypełnienia zębów — czym jest wypełnienie zęba?
Wypełnienie zębów, które potoczne nazywamy „plombą”, stosujemy do odbudowy i zabezpieczenia zęba. Najczęściej wykorzystujemy je do uzupełnienia ubytków, spowodowanych przez próchnicę. Plomba przede wszystkim zabezpiecza wyleczoną część zęba przed dalszym powstawaniem próchnicy. Wypełnienie przywraca także funkcje zęba, takie jak np. żucie pokarmów.
Wypełnienie może być stałe lub tymczasowe. Warto jednak pamiętać, że wypełnienie stałe nie zawsze jest dożywotnie. Zakładamy je na koniec procesu leczenia próchnicy. Wypełnienia tymczasowe służą natomiast do zabezpieczenia zęba, którego leczenie jest wieloetapowe i trwa dłużej niż jeden dzień, np. w implantologii, protetyce.
Jakie rodzaje wypełnień zębowych stosujemy?
W Astra Dent mamy bardzo szeroki wybór wypełnień i możemy
w pełni dopasować je do stanu zębów oraz potrzeb naszych pacjentów. Wypełnienia mogą być bezpośrednie oraz pośrednie. Najbardziej znane są wypełnienia bezpośrednie, czyli światłoutwardzalne, tzw. zwykłe plomby. Wypełnienia pośrednie, czyli protetyczne, przygotowujemy w laboratorium, ponieważ dla każdego pacjenta są robione indywidualnie. Proces tworzenia jest nieco dłuższy, ale wypełnienia pośrednie, które oferujemy naszym pacjentom, są niezwykle trwałe i estetyczne.
Oferujemy szeroki wybór materiałów do uzupełnień bezpośrednich i pośrednich. W przypadku uzupełnień bezpośrednich dobór materiału jest zależny również od tego, czy wypełnienie ma być stałe, czy tymczasowe.
Materiały, z których korzystamy w przypadku uzupełnień bezpośrednich stałych:
- materiały kompozytowe — powszechnie znane uzupełnienia, których założenie trwa krótko, a kolor dopasowujemy podczas zabiegu;
- cementy glasjonomerowe – stosujemy je głównie w leczeniu zębów mlecznych lub podczas kuracji protetycznej jako bazę do mocowania uzupełnienia pośredniego. Ich ogromnym atutem jest fakt, że zawierają fluor;
- kompomer — jest to światło- i termoutwardzalna mieszanka cementów glasjonomerowych z żywicznymi kompozytami. Materiał ten jest bardzo plastyczny, dlatego z łatwością dopasujemy go do kształtu, a także koloru, zęba. Może być wypełnieniem zarówno stałym, jak i tymczasowym;
- cementy krzemowe i krzemowo-fosforanowe — z uwagi na swoją plastyczność często stosujemy je jako bazę pod wypełnienia stałe.
W przypadku uzupełnień bezpośrednich tymczasowych nasi pacjenci mogą zdecydować się na:
- Fleczer — z tego materiału korzystamy często w przypadku kuracji, która rozciąga się na więcej niż jedną wizytę. Fleczer doskonale chroni przed dostawaniem się jedzenia oraz płynów, dlatego świetnie zabezpiecza leczony ząb.
- Cement tlenkowo-cynkowo-eugenolowy — z uwagi na swoje właściwości doskonale sprawdza się w przypadku leczenia głębokich partii zęba. Jest nie tylko bardzo szczelny, ale ma również właściwości przeciwbólowe i bakteriobójcze.
- Gutaperka — bardzo dobrze przylega do powierzchni zęba
i twardnieje w połączeniu ze śliną, dzięki czemu leczona część zęba jest bezpieczna. Świetnie izoluje ząb przed ciepłymi
i zimnymi substancjami, a także ma właściwości bakteriobójcze. - Wszelkie światło- i termoutwardzalne materiały do wypełnień czasowych.
Jeśli zaś chodzi o uzupełnienia pośrednie, to wybór materiałów jest ogromny. Zawsze szczegółowo omawiamy ich właściwości
z naszymi pacjentami tak, aby zastosować najlepsze możliwe rozwiązanie. Do najbardziej powszechnych materiałów, z których wykonujemy wypełnienia protetyczne, należą: ceramika, porcelana, metal. Szczegółowo o uzupełnieniach protetycznych i materiałach, z których tworzymy je w Astra Dent, pisaliśmy tu [hiperłącze].
Wypełnienia pośrednie stosujemy zwłaszcza w przypadku obszernych ubytków lub uszkodzeń mechanicznych. Mocujemy na zębie za pomocą specjalnego kleju lub cementu stomatologicznego. Wypełnienia pośrednie dzielimy na inlay (mocowane w przypadku wewnętrznych ubytków zęba) oraz onlay (stosowane w przypadku rozległych ubytków, obejmujących zarówno wewnętrzną, jak
i zewnętrzną część zęba).
Do niedawna można było stosować także wypełnienia amalgamatowe (powszechnie znane jako „srebrne”), jednak od października 2022 roku są one w Polsce zakazane. Podczas konsultacji szczegółowo omówimy z Tobą, jakie rozwiązanie jest najlepsze w przypadku Twoich ubytków, uwzględniając wszystkie Twoje potrzeby.
nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia
i więcej usług zebranych w jednym miejscu dla Ciebie
lat doświadczenia na rynku stomatologicznym