Usuwanie kamienia nazębnego

Zapisać się na wizytę

Usuwanie kamienia nazębnego
Scaling (1 łuk)
Usuwanie kamienia nazębnego
Scaling (2 łuki)
Usuwanie kamienia nazębnego
Air-flow (1 łuk)
Usuwanie kamienia nazębnego
Air-flow (2 łuki)
Usuwanie kamienia nazębnego
PSR/CPITN, test
Usuwanie kamienia nazębnego
Indykator płytki nazębnej, stosowanie

Więcej o usłudze

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny nadal stanowi jedną z głównych przyczyn powstawania próchnicy oraz bardziej poważnych schorzeń jamy ustnej. Mimo że usunięcie go jest łatwe i bezbolesne, wielu ludzi waha się przed podjęciem tego kroku. Zawsze zachęcamy do regularnych wizyt, podczas których możemy skutecznie i zdecydowanie szybciej usuwać kamień nazębny. W Astra Dent zależy nam na komforcie naszych pacjentów, dlatego dbamy zarówno o zdrowie ich jamy ustnej, jak i komfort podczas wszelkich wizyt oraz zabiegów.

Co to jest kamień nazębny i czy trzeba go usuwać?

Powstawanie kamienia nazębnego, czyli zmineralizowanej płytki nazębnej, często wynika z niedostatecznej higieny jamy ustnej lub nieprawidłowych nawyków, takich jak nadmierne spożywanie kawy, herbaty czy palenie papierosów.

Kamień nazębny może gromadzić się zarówno nad, jak i pod linią dziąseł, co może prowadzić do:

  • próchnicę, 
  • zapalenia dziąseł,
  • parodontozę, 
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • zmianę koloru zębów.

Kamień nazębny należy usuwać, a także mu przeciwdziałać. Oprócz regularnej higienizacji w naszym gabinecie, dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej każdego dnia jest kluczowe. Podczas wizyty u higienistki stomatologicznej dokładnie omawiamy z naszymi pacjentami, jak nitkować i szczotkować zęby, aby odkładało się na nich jak najmniej kamienia i osadów nazębnych.

Jak pozbyć się kamienia nazębnego?

W walce z kamieniem nazębnym najlepsza i najskuteczniejsza jest kombinacja metod profesjonalnych i domowych. Jest to osad, który będzie nieustannie pojawiał się na zębach, dlatego najważniejsza jest regularność.

W naszym gabinecie stomatologicznym stosujemy różnorodne metody usuwania kamienia nazębnego, dostosowane do potrzeb naszych pacjentów. Oferujemy:

  • Scaling – najbardziej popularna metoda usuwania kamienia nazębnego. Polega na kruszeniu kamienia za pomocą skalera ultradźwiękowego. Zabieg uzupełniany jest piaskowaniem i polerowaniem. Zwykle na koniec nakładany jest także fluor. Zalecamy  naszym pacjentom wykonywanie tego rodzaju higienizacji przynajmniej raz na pół roku.
  • Manualne usuwanie kamienia – polega na wykorzystaniu scalera ręcznego. Tę metodę stosujemy, jeśli pacjent nie może być poddawany zabiegom z użyciem ultradźwięków.
  • Laserowe usuwanie kamienia – jest to kolejna alternatywa, dla wszystkich naszych pacjentów, którzy nie mogą korzystać z tradycyjnej metody scalingu.
  • Chemiczne usuwanie kamienia – zabieg ten polega na delikatnym rozpuszczeniu osadu za pomocą specjalnej substancji nakładanej na zęby.

W przypadku osadzenia się kamienia także pod dziąsłami zalecamy naszym pacjentom regularne wykonywanie kiretażu, czyli czyszczenia kieszonek dziąsłowych.

A jak my możemy chronić nasze zęby przed powstawaniem kamienia nazębnego? 

Zachowanie regularności w dbaniu o zęby to kluczowy krok w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej. Naszym pacjentom zalecamy regularne szczotkowanie zębów co najmniej 2 razy dziennie, stosowanie specjalnego płynu do płukania ust oraz nitkowanie zębów, zwłaszcza w okolicach dziąseł. W trakcie regularnych wizyt profilaktycznych nasi specjaliści pomagają pacjentom opanować technikę nitkowania, aby uniknąć potencjalnego podrażnienia dziąseł podczas wykonywania tego zabiegu. Dodatkowo zachęcamy naszych pacjentów do korzystania ze szczoteczek jednopęczkowych, które uzupełniają tradycyjne szczotkowanie, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, takich jak zęby mądrości. Regularna dbałość o nasze uzębienie przyczynia się do utrzymania Twojego uśmiechu w doskonałej kondycji.

0

minuta spacerem od metra Świętokrzyska

0

nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia

0

i więcej usług zebranych w jednym miejscu dla Ciebie

0

lat doświadczenia na rynku stomatologicznym

Zapisz się na konsultację już teraz!
Umów wizytę