Leczenie chorób przyzębia

Zapisać się na wizytę

Leczenie chorób przyzębia
Płukanie i czyszczenie kieszeni dziąsłowej
Leczenie chorób przyzębia
Kiretaż otwarty (do trójек)
Leczenie chorób przyzębia
Kiretaż otwarty (do szóstек)
Leczenie chorób przyzębia
Kiretaż zamknięty (do trójек)
Leczenie chorób przyzębia
Kiretaż zamknięty (do szóstек)
Leczenie chorób przyzębia
Kiretaż zamknięty (1 łuk)
Leczenie chorób przyzębia
Pokrycie recesji (1 ząb)
Leczenie chorób przyzębia
Pokrycie recesji (kilka zębów)
Leczenie chorób przyzębia
Osłona antybiotykowa przed zabiegiem

Więcej o usłudze

Leczenie chorób przyzębia

Zachowanie pięknego uśmiechu na przestrzeni lat wiąże się z konieczności z dbaniem o zdrowie przyzębia. Przyzębie to wszystkie tkanki otaczającej ząb w zębodole, obejmujące: ozębną, okostną, kość wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy oraz dziąsło. Choć choroby przyzębia, takie jak zapalenie dziąseł czy paradontoza, są powszechne i mogą występować w każdym wieku, często się je lekceważy. W Astra Dent podchodzimy do leczenia stomatologicznego kompleksowo, dlatego dbamy równomiernie o stan całej jamy ustnej pacjenta. Nasi doświadczeni periodontolodzy zajmują się profilaktyką i leczeniem chorób dziąseł oraz przyzębia, korzystając z najnowocześniejszego sprzętu do diagnozy i terapii. Przeprowadzamy także zaawansowane zabiegi periodontologiczne, takie jak gingiwektomia, gingiwoplastyka czy operacje płatowe.

Wczesna diagnoza chorób przyzębia pozwala na skuteczniejsze i krótsze leczenie. Dlatego tak istotne jest regularne odwiedzanie stomatologa oraz codzienna prawidłowa higiena jamy ustnej, a także szybka reakcja na wszelkie niepokojące objawy. 

Jakie są przyczyny chorób przyzębia?

Głównym czynnikiem prowadzącym do chorób przyzębia jest nagromadzenie kamienia nazębnego. Jego nadmiar gromadzi się pod dziąsłami i w kieszeniach przyzębnych, co może powodować podrażnienia, zaczerwienienia lub krwawienia, a w konsekwencji rozwój chorób przyzębia. Warto jednak zauważyć, że istnieją również mniej powszechne przyczyny takich schorzeń, takie jak:

 • niewłaściwa higiena jamy ustnej, która może przyspieszać i zwiększać nagromadzenie kamienia,
 • budowa genetyczna dziąseł i przyzębia,
 • wady zgryzu,
 • bruksizm (nocne zgrzytanie zębami),
 • palenie tytoniu,
 • cukrzyca,
 • choroby ogólnoustrojowe.

Metody leczenia chorób przyzębia

Leczenie chorób przyzębia ma bardzo indywidualny przebieg. W łagodniejszych przypadkach wystarczające może okazać się przeprowadzenie higienizacji, która obejmuje skalowanie, piaskowanie oraz polerowanie, a także wdrożenie działań profilaktycznych.

Natomiast w przypadku zaawansowanego stanu zapalnego oprócz higienizacji zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie jednego z następujących zabiegów korekcyjnych:

 • kiretażu (zamkniętego lub otwartego w zależności od głębokości kieszonek dziąsłowych) – spłycanie kieszonek dziąsłowych, które zapobiega odkładaniu się w nich kamienia nazębnego. Kiretaż zamknięty stosuje się w przypadku kieszonek o głębokości mniejszej niż 5 mm, natomiast kiretaż otwarty jest wykonywany, gdy kieszenie są głębsze niż 5 mm. W przypadku kiretażu otwartego konieczne jest delikatne nacięcie dziąsła, aby skutecznie oczyścić korzeń z osadu;
 • gingiwektomii lub gingiwoplastyki – są to zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, mające na celu poprawę estetyki dziąseł i przywrócenie ich prawidłowego kształtu, koloru oraz konturu;
 • operacji płatowej – jest to delikatne nacięcie dziąseł w celu uzyskania dostępu do korzenia zęba, wykonywane przed przeprowadzeniem kiretażu otwartego;
 • sterowanej regeneracji tkanek – zabieg wykonywany przed implantacją, ma na celu wzmocnienie wyrostka zębodołowego;
 • przeszczepu dziąseł – zabieg wykonywany jest zazwyczaj w celu poprawy estetyki dziąseł, co wpływa na samopoczucie i komfort pacjentów.

Zdarza się, że niezbędne jest również leczenie farmakologiczne. Każdą decyzję dotyczącą leczenia omawiamy indywidualnie z pacjentem podczas planowania terapii. Nasi specjaliści przepisują odpowiednie leki i dokładnie instruują, jak będą wyglądać kolejne etapy leczenia.

Niezmiennie istotnym elementem dla każdego pacjenta jest profilaktyka – regularne wizyty u stomatologa, zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej i kontrola ewentualnych innych schorzeń mających wpływ na choroby dziąseł oraz przyzębia. W niektórych przypadkach zalecamy również dalsze leczenie, np. ortodontyczne, jeśli przyczyną choroby była wada zgryzu. W Astra Dent nasi pacjenci mają możliwość umówienia wizyty ze stomatologiem każdej specjalizacji, co zapewnia kompleksową opiekę oraz ułatwia proces leczenia i profilaktykę.

Dlaczego leczenie chorób przyzębia jest bardzo ważne?

Stan zapalny przyzębia może wydawać się nieszkodliwy, zwłaszcza że początkowe objawy choroby nie są aż tak uciążliwe. Jednak w wyniku zapalenia tkanek przyzębia dochodzi do wielu niekorzystnych zmian:

 • migracji nabłonka kieszonki dziąsłowej w stronę szczytu korzenia,
 • destrukcji włókien kolagenowych ozębnej,
 • zapalnej resorpcji kości wyrostka,
 • pogłębiająca się infekcja nie tylko zaczyna być bolesna, ale grozi także utratą zęba,
 • chorób ogólnoustrojowych całego organizmu.

Leczenie chorób dziąseł oraz przyzębia w Astra Dent jest w pełni bezpieczne i bezbolesne. Nasz zespół cieszy się niemal dwudziestoletnim doświadczeniem w dziedzinie stomatologii, a nasz gabinet jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt. Opiekujemy się naszymi pacjentami od pierwszej wizyty aż do całkowitego zakończenia kuracji. Nasi lekarze posiadają specjalizacje w różnych dziedzinach, co umożliwia kompleksową diagnostykę oraz skuteczne leczenie, gwarantując szybkie rezultaty.

0

minuta spacerem od metra Świętokrzyska

0

nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia

0

i więcej usług zebranych w jednym miejscu dla Ciebie

0

lat doświadczenia na rynku stomatologicznym

Zapisz się na konsultację już teraz!
Umów wizytę