minuta spacerem od metra Świętokrzyska
Higienizacja i profilaktyka
Zapisać się na wizytęNasze ceny
Higienizacja i profilaktyka | |
Więcej o usłudze
Higienizacja i profilaktyka
Profilaktyka stomatologiczna wspomaga utrzymanie uzębienia w dobrej kondycji. Najbardziej powszechnym zabiegiem profilaktycznym jest higienizacja jamy ustnej. Jest to nie tylko oczyszczanie zębów z kamienia i osadów, ale również wzmacniane ich poprzez nałożenie fluoru. Zalecamy naszym pacjentom wykonywanie higienizacji przynajmniej 2 razy do roku, zwłaszcza, że zabieg jest bezbolesny, a po nim towarzyszy nam miłe uczucie lśniącego uśmiechu. Ponadto, zarówno kamień nazębny, jak i inne osady, gromadzą się na naszych zębach każdego dnia, więc procedurę tak dokładnego oczyszczania musimy powtarzać — tak, jak każdego dnia dbamy o higienę naszego uzębienia. Chociaż higienizacja składa się z kilku etapów: skalingu, piaskowania, polerowania i fluoryzacji, to cały zabieg jest wykonywany podczas jednej wizyty.
Co to jest profilaktyka stomatologiczna jamy ustnej i dlaczego jest ona tak ważna?
Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej to pierwszy krok do zachowania zdrowego i pięknego uśmiechu jak najdłużej. Jednak nawet regularne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie zębów nie usuwa niektórych przebarwień czy kamienia nazębnego oraz przestrzeni międzyzębowych. Niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. W Astra Dent korzystamy z najnowocześniejszych narzędzi, dzięki czemu higienizacja jest bezbolesnym i szybkim zabiegiem.
Kamień nazębny to osad, który powoduje rozwój próchnicy, a także ubytki w zębach. Co więcej, może doprowadzić do poważnych stanów zapalnych oraz chorób dziąseł. Kamień nazębny, a także inne osady zbierające się na zębach, mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust. Dzięki higienizacji pozbywamy się potencjalnego zagrożenia i jednocześnie możemy wykryć ewentualną próchnicę we wczesnym stadium.
Czym jest i jak przebiega higienizacja stomatologiczna?
Zabieg higienizacji to proces usunięcia osadów bakteryjnych, kamienia oraz przebarwień. Procedura ta składa się z następujących etapów:
- Skaling – usuwanie kamienia nazębnego za pomocą skalera ręcznego, ultradźwiękowego lub laserowego. Zazwyczaj usuwamy kamień, który osadził się na koronie zęba, czyli tej części zęba, która jest widoczna dla nas. Zdarza się jednak, że konieczne jest również usunięcie kamienia nazębnego znajdującego się pod dziąsłami.
- Piaskowanie – jest wykonywane po skalingu. Polega na usunięciu resztek osadów przy pomocy sprężonego powietrza, specjalnego piasku oraz wody. Zabieg ten pozwala na usunięcie przebarwień nawet z największych zakamarków oraz przestrzeni międzyzębowych.
- Polerowanie – za pomocą specjalnych szczoteczek i gumek polerujemy zęby pastą medyczną. Pełni ona funkcję ochronną — hamuje ponowne osadzanie się kamienia.
- Fluoryzacja – jest to pokrycie zębów fluorem, który wzmacnia szkliwo i chroni zęby przed powstawaniem próchnicy.
- Lakowanie – zazwyczaj jest ono przeprowadzane u najmłodszych pacjentów. Nie jest to obowiązkowy etap higienizacji, ale w wielu przypadkach warto uzupełnić zabieg o lakowanie. Polega ono na zabezpieczeniu specjalnym preparatem – lakiem – bruzd zębowych, aby uniemożliwić gromadzenie się pokarmów czy osadów w tych niewielkich zagłębieniach.
Higienizacja jest niekiedy wykonywana przed innymi zabiegami. Musi zostać przeprowadzona przez wybielaniem zębów, a także przed leczeniem periodentologicznym czy ortodontycznym.
nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia
i więcej usług zebranych w jednym miejscu dla Ciebie
lat doświadczenia na rynku stomatologicznym